Race Roster 2023

Marathon – Individuals

# First Name Last Name Age City Nationality Discipline
001 Cheng Lun-Chiang 40 New Taipei City Taiwan Foot
002 Jeffrey Mackie-Deernsted 57 Dawson City Canada Foot
003 Eoin Sheridan 41 Whitehorse Ireland Foot
004 Jennifer King 48 Whitehorse Canada Foot
005 Daniel Tam 25 Yuen Long Hong Kong Foot
006 Greg Newby 57 Whitehorse Canada Foot
007 Christina Bigrigg 30 Whitehorse Canada Foot

100 Mile Race – Individuals

# First Name Last Name Age City Nationality Discipline
101 Teri Polesky 40 Nakina Canada Foot
102 David Colley 73 Hornby Island Canada Foot
103 Olivier Vriesendorp 52 Amstelveen The Netherlands Foot
104 Chad Barber 37 Huntsville Canada Foot
105 Jade Hollenbeck 43 Kelowna Canada Foot
106 Guillaume Grima 24 Whitehorse France Foot
107 Arnie Owsley 53 Cardiff USA Foot
108 Alla Bova 61 Stafford USA Foot
109 Andrew Brown 52 St. Albert Canada Foot
110 Vincent Turgeon 49 Ottawa Canada Foot
111 Trevor Messent 68 Langley Canada Foot
112 Rebecca Ferry 43 Cotswolds England Foot

300 Mile Race – Individuals

# First Name Last Name Age City Nationality Discipline
301 Jacob Myers 24 Bozeman USA Foot
302 Dirk Groth 57 Wallerawang Australia Foot
303 Elise Zender 26 Munich Germany Foot
304 Dirk Heller 50 Cologne Germany Foot
305 Joshua Tebeau 25 Salt Lake City USA Foot

430 Mile Race – Individuals

# First Name Last Name Age City Nationality Discipline
401 Steven Jones 60 Leicester England Foot
402 Gareth Hardcastle 42 Oswestry England Foot
403 Enrique Trull Maravilla 50 La Eliana Spain Foot
404 Henrik Benzon 39 Tjaereborg Denmark Foot
405 Michael Faergegaard 52 Hedehusene Denmark Foot
406 Jessie Gladish 37 Dawson City Canada MTB
407 Joel Rennie 30 Sydney Australia Foot
408 Paul Fosh 56 Hereford England Foot
409 Pat Cooke-Rogers 66 Hemington England MTB
410 Brian James 48 Calgary Canada Foot
411 Tim Young 53 Victoria Point Australia Foot
412 Laura Trentani 48 Brovello-Carpugnino Italy Foot
413 Josephine Bush 52 Brockley England Foot
414 Roisin Ward 49 Basingstoke England Foot
415 Palle Andersen 58 Vaerslev Denmark Foot
416 Matt Weighman 34 Banchory Scotland Foot
417 Javed Bhatti 58 Ripon England Foot
418 Chad Bustin 34 Halifax Canada Foot
419 John Nakel 41 Perry USA Foot
420 Joaquin Candel 52 Henderson USA XC-Ski
421 Gillian Smith 39 Whitehorse Canada MTB
422 Tania Halik 65 Invermere Canada XC-Ski
423 Tommy Chen 36 Taipei Taiwan Foot
424 Russ Reinbolt 57 La Jolla USA Foot

100 Mile Race – Teams

# First Name Last Name Age Team Nationality Discipline

300 Mile Race – Teams

# First Name Last Name Age Team Nationality Discipline

430 Mile Race – Teams

# First Name Last Name Age Team Nationality Discipline

* Please note: All members of teams automatically participate in the individual category, too.